fbpx

Essex Finalists

Our Essex Small Business Finalists 2024.

Congratulations to all these incredible entrepreneurs, small and micro businesses. Our winners will be announced on the 12th of April 2024 at our event at the Raddison Blu Stansted.

Service Small Business Finalists

Highlighting businesses that excel in providing exceptional services, the Service Business category. From chimney sweeps to party planners and carpet fitters.

  • All Things Alpaca
  • Beach Hut Hire Holland on Sea
  • Bloomwood Photography Limited
  • Dazzle and Shine Exterior Cleaning
  • Don’t Shout Out
  • Hemps Green Equestrian
  • My Type on Paper Speed Dating
  • Southend Dog Training
  • Valeting Direct
  • Torque Monkey
  • Allen & Clarke Plumbing & Heating
  • Penny Poppins Chimney Sweep
  • Dion Denmark Photography

Beauty Small Business Finalists

With passion, skill, and a commitment to uplifting their clients, these entrepreneurs in the Beauty Small Business category exemplify excellence in the ever-evolving world of beauty. From salons, spas and product businesses we showcase the best in beauty!

  • Essex Body Sculpture
  • Alchemy Aesthetics & Well-Being
  • All Dolled Up Beauty Academy
  • Isla & Me
  • The Skin Hub Essex
  • Lua Beauty
  • Si Belle Beauty
  • The Cosmedic House
  • Skulpture Body & Mind
  • Prabaya Organics

Food & Drink Small Business Finalists

Celebrating the culinary artisans and establishments that bring delectable flavours to the community. Whether it's a cosy café, a vibrant restaurant, or a creative food vendor or manufacturer.

  • Cakefully Heaven
  • Chef Christopher Laurie
  • Coffeehog Limited
  • DB Shack
  • Little Fin Coffee Roastery
  • Sarah’s Creative Chocolate Kitchen
  • Smoking Bears BBQ
  • The Pantry
  • The Phoenix Braintree
  • The Yard

Hairdressing Small Business Finalists

Recognising excellence in the hairdressing industry, open to hairstylists, salons, wedding hair artists and hair extension businesses.

  • Emma Walker Hairstylist
  • Essex Bridal Hair
  • Emma Fowler Hair and Education
  • Love Your Hair

Family Run Small Business Finalists

This category is for family run or family founded small businesses.

  • Fobbing Farm Shop
  • Morgans Butchery
  • The Phoenix Braintree
  • Naughty Monkey Coffee
  • S-Type Security & Solutions
  • The Loft
  • Nanny Kay’s Farm Shop
  • Frederick Douglas Performing Arts
  • Paragon Pump Servicing
  • Core Fusion Limited

Health & Wellbeing Small Business Finalists

Focusing on businesses in the health and wellbeing space, this category includes health clinics, fitness studios, wellness centres.

  • Essex Clear Ears Audiology Services
  • Essex Health and Fitness
  • Fitness with Corinne
  • Feelgood Fitness & Wellness Centre
  •  
  • Holisticare
  • JN Massage & Recovery Centre
  • Lifestyle Fitness Gym
  • My Yogi Tribe Limited
  • Neuronotion
  • Path to Wellbeing
  • Takeley Chiropractic Limited
  • Studio35

Arts & Creative Small Business Finalists

Celebrating businesses that contribute to the vibrancy of the arts and creative industries, this category includes everything from galleries and studios to dance clubs and entertainers.

  • BCollective Performing Arts
  • Hip Hop Pop
  • Inflated Occasions Limited
  • Inketch
  • Kerry Martin Artist
  • Little Barn Cakes
  • M P Gallery
  • SenpaiStudio
  • Sew Last Summer
  • The Dance Exclusive
  • The Drama Centre

Professional Services Small Business Finalists

This category celebrates businesses that offer specialised and expert professional services and B2B services. From legal and financial services to consulting and advisory roles.

  • Alternative Vision
  • DC Media
  • Designpip
  • I am Emily Design & Marketing
  • IJC Finance
  • Lauren Rogers VA
  • Los Marketing
  • The Dux Digital
  • The Social Brain
  • Unfolded Content
  • Highlight Bookkeeping

Retail Small Business Finalists

This category recognises outstanding retail businesses that offer exceptional products, and create memorable shopping experiences both in person, online or on the high street.

  • Fairy Hall Animal Feeds & Field Maintenance
  • Honest Supplies
  • Little’Uns Retail
  • Macy Hudson Home
  • Nanny Kays Farm Shop
  • Olee Cosmetics
  • Thermix UK
  • Whites Farm Baby Barn
  • Keylock games
  • Never Ending Chain

Young Entrepreneur Finalists

Recognising the energy and innovation of young business leaders, this category celebrates entrepreneurs who have achieved remarkable success at a young age (under 25)

  • Sasha Murray – Sasha’s Rubbish Removals
  • Tilly Purkiss – Tilly’s Cakes n Bakes
  • Lois Williamson – Si Belle Beauty
  • Jay Bunker – Altons BBQ World

New Small Business Finalists

Highlighting the spirit of entrepreneurship, this category honours recently established businesses. (started within the last 18 months)

  • Angel Lane Boutique
  • The Hormonal Cycle Optimisation Coach
  • The Flower Collective
  • Brucie Bakes
  • Something Good Studio
  • Bubble Tots
  • Forest School Training Essex
  • Laura Robinson Writes
  • Orange PR & Marketing
  • Paragon Pump Servicing

Business Owner Finalists

This category honours individuals who have shown exceptional management skills, strategic vision, and a commitment to the success of their business.

  • Nikki Robinson – Holisticare
  • Adam Spivey – Southend Dog Training
  • Clare West – Essex Body Sculpture
  • Sarah Anderson – Sarah’s Creative Chocolate Kitchen
  • Rhianna Essex – Love Local Essex and Suffolk
  • Dave Barton – Get Started Art CIC
  • Karen Pearson – Folded Wing
  • Luke Rose – Studio35
  • Louisa Strachan – The Song School CIC
  • Danna Wright – Prabaya Organics

Customer Service Award Finalists

This category celebrates businesses that prioritise exceptional customer care, and great processes that are setting the standard for customer service excellence.

  • Jigsaw Parties and Events
  • SW11 DJ
  • Tendring Blinds & Shutters
  • Foxhie Piercing & Aesthetics
  • BCM Productions
  • Braintree Bike Repairs
  • CK2Care
  • Highlight Bookkeeping
  • Rockys Motorcycles
  • Tiny Tempos/Tempos Performing Arts
  • Torque Monkey

Business Hero Finalists

Nominees in this category have demonstrated a commitment to community development, social responsibility, and initiatives that strengthen the bonds for their customers and the community they serve.

  • The National Entertainment Award
  • Brave Little Lions
  • Southend City Radio
  • Trusted
  • The Rising Tide Collective
  • Virtual Prestige
  • Love Local Essex and Suffolk
  • Something Good Studio
  • DB Shack
  • Ashley Bishop Coaching

Innovation Award Finalists

This category recognises businesses that push the boundaries of innovation, whether through groundbreaking products, cutting-edge services, or revolutionary business practices.

  • TFP Financial Planning
  • Folded Wing
  • A Place To Be You
  • Smoothees
  • SenpaiStudio
  • Thermix UK
  • Craft BEERings
  • Isla & Me
  • Designer Home Fragrances
  • Bubble Tots
  • Inscripture
 

Overall Small Business

The winner of this award is the highest scoring business across all categories.